Sistemin ikiz kardeşleri

Darbeci,  vesayetçi, militarist ve otoriter anlayışlar aynı kaynaktan besleniyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin istisnasız bütün yönetici elitleri, kendilerine savaşacakları iç düşman yaratmayı bugüne kadar hep becerdiler.

Bu Cumhuriyetin kurulduğu ilk günlerde de böyle olmuş, dünde böyleydi,  maalesef bugün de böyle.

Değişmeyen tek şey iç tehdit unsurun varlığı.

Komünizm, bölücülük, iltica her daim  iç tehdit unsurları.

Devleti iç tehditlerden  koruma bahanesiyle,   hukuktan, adaletten, demokrasiden, insan haklarında, vicdanlı olmaktan uzak duruldu.

Türkiye’de yaşayanlara bunları   lüks gördüler.

Gün gelmiş eşitliğin ve özgürlüğün bu topraklarda güçlenmesinin bahanesine dönüştürülen bu iç tehditlerden  biri öne çıkmış.

Komünizm ve bölücülük tehdidi konusunda ittifak içersinden olanlar, gün geldi   şeriat tehdidi konusunda çatıştılar.

Ya da şeriat ve bölücülük konusundan ittifak içersinde olanlar, komünizm konusunda çatıştılar.

Hatta bölücü tehdit konusunda çatışanlar şeriat ve komünizm konusunda ittifak kurdular.

Her daim birileri öteki yapıldı/ oldu.

28 Şubat post modern darbe soruşturması başlatanlar, geçmişle yüzleştiklerini iddia ediyorlar amam   dünle ve bugünle  yüzleşmeye yaklaşmıyorlar.

28 Şubat’ın, 12 Eylül hesabını askerlerden sormaya kalkan AKP,  söz konusu olan bölücülük olunca Şemdinli soruşturmasında Yaşar Büyükanıt ile anlaştı.

Geçmişin hesabını soran AKP, Uludere katliamının üstünü örtmek için Genelkurmay Başkanlığı ile anlaşarak,   110 gündür büyük bir çaba gösteriyor.

 

Kürt düşmanlığı ortak paydaşında rahat buluşuluyor.

“28 Şubat sürecinde hükümetin değişikliğinde askerlerin hiçbir etkisi yoktur.” cümlesini kurabilen  Şahin Mengü ile BDP milletvekillerinin telefonunu dinlendiğini TBMM kürsünden ilan eden  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin bu nedenle sistemin ikiz kardeşleridir. Aynı zihniyetin  temsilcileri.

28 Şubatı post modern darbeyi    “SÜREKLİ AYDINLIK İÇİN BİR DAKİKA KARANLIK ve Türk-İş, TİSK, TOBB, TESK ve DİSK’ in eylemlerinin bir sonucu” olduğunu söyleyen Mengü de  PKK’lilerın  domuz ettiği  tükettiği iddia eden Şahin de, Cumhuriyetin temel direklerinden olan iç tehdit /düşman anlayışından çıkma ikiz kardeşler.

Bu ikiz kardeşliğin oluşturan zihniyet dünyası değişmediği sürece AKP zihniyetindekiler geçmişle hesaplaşırlar, ama  bugünü geçmişe benzetirler.

Şahin Mengü gibilerde bugünle uğraşırken geçmiş yeniden üretirler.

Bu kaynak kurutmadan Türkiye  gerçek demokrasi gelmeyecek.