24 Haziran seçimleri

Pirus zaferi

 

Türkiye tarihinin en kritik seçimi için geriye saymaya başladı.  Kaptı kaçtı seçimini kritik yapan seçim sonucunda  “Türk usulü Cumhurbaşkanı Başkanlık” sisteminin geleceğinin ne olacağının ortaya çıkacak olması. Tam anlamıyla yasası bile olmayan  seçim kararı oldu bitiyle alındı. Hukuksal alt yapısı, seçim kararından sonra oluşturulacak seçimlerde,  bir süredir kısmen uygulanmakta olan  “tek adam” rejiminin hukuksak, kurumsal ve idari işleyişinin belirmesi veya tam tersine  parlamenter sistem denilen   mevcut anti demokratik cumhuriyetin yeniden ihyası oylanacak.

 

Aslında 15 yıldır iktidarda olan partinin mantalitesi, keyfi uygulamalarının ve memleketi yönetme tarzının insanlarda yarattığı endişe, korku ve mağduriyetin ortaya çıkardığı kutuplaşan, ayrışan toplum gerçeğinin devamı veya değişimi oylanacak. İnsanlar yaşadıklarından hareketle geleceklerinin bu tarzda devam edip etmemesine oy verecekler. Bizzat tecrübelerini, yorgunluklarını, bıkkınlıklarını oylayacaklar.

 

Büyük olasılıkla,  seçim sürecinde büyük sürprizler yaşanmazsa  seçmenin yarısından az fazlası veya  azı, 15 yıllık iktidar partisinin politikalarından memnun olanlar, nemalananlar, komşusunun, iş ve okul arkadaşının ötekileştirilmesini, vatan haini veya terörist  ilan edilmesini ve her şeyin bir kişinin sözü ile belirlenmesini  doğru, yerinde bulanlar  iktidarın devamından yana oy kullanacak.

 

Seçmenin geri kalanı ise, kişisel, siyasal, normatif veya içselleştirdikleri toplumsal, siyasal, kültürel değerler nedeniyle, iktidar partisinin politikalarına, siyasal tercihlerine karşı, şikayetçi, mağdur oldukları veya yanlış buldukları  için iktidarın değişmesi doğrultusunda oy kullanacaklar.

İktidarın devamını isteyenler Cumhur ittifakı adı altında birleşmiş ve siyasetlerini tekleştirmiş durumdalar. Yani Cumhurbaşkanı

Başkanlık sitemine tam geçmekle  yaratmak istedikleri rejim  konusunda ve yönetim tarzında ortaklaşmış durumdalar.

 

Geri kalanların ise ortak noktaları devlet olanaklarını ve kurumlarını kullanan Cumhur İttifakını acilen sandıkta mağlup etme dışında hangi noktalarda, ne kadar ortaklaştırdıklarını ancak seçim beyannamelerinden öğrenebileceğiz. Bir anlamda Cumhur İttifakını sandıkta yenmek mecburiyeti hissederlerken, diğer taraftan kendi aralarındaki  sorunları da fazlaca  önemser durumdalar. Her birinin geçmiş sicilinde toplum hafızasında yer etmiş bir  çizik mevcut.

Ancak hukukun üstünlüğü, demokratik hak ve özgürlükler, kuvvetler ayrılığı dahil temel sorunlarda cumhur ittifakından farklılıkları ve ne önerdikleri bilinir değil.  Bu durumun sürdürülmesi güçlü alternatif odağın belirmesini çok fazla geciktiriyor.

Hafta sonu iktidar blokunun, seçim hilelerini bertaraf etmek ve kamuoyuna mesaj vermek amacıyla CHP milletvekillerinden 15’nin İYİ Parti’ye katılmış olması, cumhur ittifakı saflarında şok ve panik yaratmışa benziyor. Bu durum ciddi tartışmalara ve eleştirilere yol açacağı gibi  seçimlere dönük   yeni bir sürecinin  başlangıcının işareti de olabilir.

 

Cumhur ittifakı OHAL yetkileriyle donatılmış  devletin sopası ve olanaklarıyla estireceği   korku rüzgarıyla başarı elde etmeye çalışacak. Karşısındakiler de bu korku rüzgarına direnç gösterecekler.

Bu koşullar altında elde edilmiş ve toplumun hücrelerine kadar kutuplaştırıldığı kabak gibi ikiye bölündüğü,  demokrasinin, hukukun, eşitliğin kırıntılarıyla elde edilecek başarı, ancak “ Pirus Zaferi” olacaktır. Bu, kazandım sananın kaybetmesi ve mevcut  siyasal kriz halinin sürmesi anlamına geçek  bir sonuç olur.  Hiçbir toplum bizdekine benzer bir biçimde tam ortadan ikiye bölünerek ve bu derin bir kutuplaşma yaşayarak yönetilemez. Toplumun sürekli sopalayarak yönettiğini sananlar “bir gece ansızın”   kapı önüne konulmaktan kurtulamazlar.

 

Gerçek bir zaferi tatmanın ve siyasal krize son vermenin yolu, Türkiye’nin gidişatından endişe duyanların, iktidarın politikalarında karşı duranların  seçmene  güven verici bir tarz tutmalarında ve yaratılmak istenen korku rejiminin temel parametrelerinin yerine ne koyacaklarını  belirlemelerinden  geçiyor.