Yeni bir Yolla çıkarken merhaba

Yeniden merhaba, yeni bir merhaba demek  gerek.

Düne ait olana takilip kalmadan yol devam etmek gerek.

Yeniden merhaba diyoruz. Çünkü  gazeteyol’un, geçmişe saplanmadan ama geçmişin mirasını kıskançlıla savunan bir yerde,  noktada  durarak, yeni bir yolda yürüyeceğinden eminiz.Ama gerekitğinden  geçmişi  savunmaktan  ve  sırtını dayamakta bir an bile olsa terretdüt etmeyeceğiniden eminiz.

Bu emin olma halinin yarattığı güvenle, gazeteyol, yola çıkıyor. Bu yolun bugüne ait, dünü,  bizim tarihimizi  sırtlamaış bir yol olacağı kesin gibi gözüküyor.

Biz kimiz? Biz, biziz işte: Eşitlik, kadeşlik, özgürlük, candaşlık, yoldaşlık ve başka bir dünya  iisteyenleriz bunun çin yola çıkanlar.

Çocuklarına güzel yarınlar bırakmak için sokakta olanlar. Babalarımdam, atalarından  ileri, çocuklarınıından n geri olan bu ülkenin onurlu, özverili, mutevazi devrimcileri.

Bu güvenle yolla koyuluyoruz, gazeteyolu var etmek için ve var olamak için,

Yoktan var, vardan yok etmek için, bugünü kuracağımıza ve geleceği kazanacağımıza güvendiğimiz için yola çıktık.

Bu güven olmadan yeni bir yola çıkmak pek akıllı bir iş olmazsa gerek.

Hele de referandum tartışması mı desem, referandum dalaşması mı desem  ortalığı toza, dumana boyandığı şu günlerde, özgürlüğün, eşitliğin, barışın, dayanışmanın sevginin ve paylaşmanın yoluna çıkmak  büyük erdem olsa gerek.

Çoktan hoyası çıkmış olan paşaların, darbecilerin dünyasını bize yeniden cilalayarak sunanların çırıt attığı “er meydanında” kral çıblak” diye bağırmak kolay olmasa gerek. Ama her zaman kral çıplak demek insan büyük bir keyif verir. Cesaret verir. Biz bu keyfi tatmak ve sizlerle paylaşmak için yola çıktı.

Referandum er meydanına çıkmaya üç haftadan az bir şey kaldı. Yağlanmış, sahte pehlivanlar, her akşam davetsiz,  televizyonda  evlerimize misafir oluyorlar. Kulağımızı tırmalayan sesleriyle, söyledikleri yalanlara, sahtekarlıklara, çirkinliklere insan gönlünün ve aklının isyanını başlatmak için yola çıktık. Oyunu bozmak gerektiği anlatmak için yola çıkan gazeteyol’la dayanışmak için burada olacağız.

Dün akşam ekranlardaki soy tartışmasına isyan etmeyen, bunu söyleyen bir Başbakana sahip olmanın utancını hissetmeyen yurttaşlar topluluğu ülkelerini mureffer bir noktaya taşımaları beklenebilir mi?

Evet, siyasetin dilini, kendisini kafa tascı bir yaklaşımla yapan, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran  Başbakan istemediğimizi haykırmak için gazeteyol’la  yola çıkıyoruz.

Yüksek sesle, soy,sop araştıran bir Başbakan’ın bize yakışmadığını haykırmak  için gazeteyol’la dayanışmaya karar verdik.

Ülkemizin yerinde saymasından medet uman siyasetçiye, asker ve sivil bürokrata, yeter düşünbu ülkenin yakasında demek bizim boynumuzun borçu. Onları durduracak gücün harçına katkı koymak için buradayız.

Gazeteyol, özgür ve muraffef bir geleceği birlikte   kurmak isteğiyle yola çıkanlara kucağını açtığı için biz buradayız. Bu yolda yürümeye çalışacağız.

Hayatta en tehlikeli olan şeylerden biri yolda tek başına yürümektir. Hele de tarihi siyasi cinayetler,katiamlar tarihi olan bir coğrafyada bir başına tek bir adım dahi atmak büyük bir risk.

Zaten biz de tek başımıza yola çıkmadık. Sizlerin eleştiri,  öneri ve dayanışmasıyla bu yolda birlikte yürüyeceğiz.

Bu köşede, haftanın belli günlerinde ülkenin siyasi, sosyal olayları hakkınd ve e geleceğine  ilişkin yazılarla sizlerle birlikte olacağım.

Söylenecek sözlerimizi size iletmek için değil, sözümüzü sizinle paylaşırken öğrenmek, öğretilmek için burada olacağım. İlginizi,dayanışmanızı esirgemiyeceğinizi biliyorum. Doğrusu umuyorum.

18 Ağustos 2010