Evlatlarımızı Lübnan’a Göndermeyeceğiz!

AKP, Lübnan’a asker göndermenin hazırlıklarını  yapıyor. Bizler savaş karşıtları, ABD’nin yeni Ortadoğu yaratma politikasına karşı olanlar, barış yanlıları 1 Mart öncesinde olduğu gibi şimdi de Lübnan tezkeresini engellemek için kollarımız sıvamalıyız.

Şimdi işimiz daha kolay. Çünkü, 1 Mart’ta TBMM’den Irak tezkeresinin çıkmaması için  gösterdiğimiz çabaların haklılığı, Irak bataklığında yaşananları  gazetelerde okuyan, TV’den   izleyen  geniş kamuoyu tarafından çok daha fazla anlaşılmıştır.

Şimdi işimiz daha kolay  çünkü, Birleşmiş Milletler (BM) denen uluslar arası kurumun aslında bağımsız bir kurum olmadığı Lübnan krizi ile iyice gün yüzüne çıkmıştır.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, BM kararının yanlı olduğunu artık bütün dünya kamuoyu biliyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, Bush’un dünyanın 1 nolu haydudu ve teröristi olduğuna artık ABD halkının önemli bir bölümü de ikna olmuş durumda. Ve yine herkes biliyor ki onun  Ortadoğu’daki  en sadık ortağı İsrail, sırtını ABD’ye dayamış bütün bir Ortadoğu’yu kana bulamaya çalışıyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, ateşkese rağmen Lübnan’lı çocukların, Filistin’li direnişçilerin İsrail bombaları altında can vermeye devam ettiğini artık hiç kimse gizleyemiyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, geniş kamuoyu  artık sıranın Iran’a, Suriye’ye    geldiğini görüyor. Bush ve işbirlikçileri her geçen gün daha fazla teşhir oluyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, Lübnan’ı, Filistin’i bombalayan  pilotların Türkiye’deki tesislerde eğitildiğini duyan, bilen insanlarımız bundan utanç duyuyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, bütün insanlık her akşam televizyon ekranlarında bölgede yaşanan yıkım ve katliamları izliyor.

Şimdi işimiz daha kolay çünkü, kara, borana , soğuğa, ayaza ve ABD şakşakçılarının gayretine rağmen Ankara’da   1 Mart ‘ı gerçekleştirmiş olma deneyimimiz var.

Gücümüzü 1 Mart’tan, birbirimizden ve haklılığımızdan alarak , 1 Mart’ta yaptığımızı Lübnan tezkeresi TBMM’e geldiği gün hep birlikte  “Evlatlarımız Lübnan’a  göndermeyeceğiz, 1 Mart’ın üzerine kara leke sürdürmeyeceğiz” sloganıyla yapabiliriz.

Biz savaş ve işgal karşıtları Ankara’yı bir kez daha zaptedebiliriz.

Yeter ki isteyelim, yeter ki karar  verelim.

Şimdi dünyanın savaş karşıtları, mazlum ve mağdur Lübnan halkı ve Filistinli kardeşlerimiz bizi bu büyük göreve çağırıyor.
VAR MIYIZ?

Hakan TAHMAZ

26 Ağustos 2006

BİRGün Gazetesi